با ال-کارنیتین چربی ها را آب کنیم؟

با ال-کارنیتین چربی ها را آب کنیم؟

ال- کارنیتین ازدو اسیدهای آمینه{ لیزین و متیونین )ساخته شده وباعث آزاد سازی انرژی از سلول های چربی می شه ،اسیدچرب را به داخل میتوکنری انتقال میده. کارنیتین در بافت عضلات و کبد ساخته می‌شود و در برخی مواد غذایی مانند گوشت، گوشت طیور، ماهی، و برخی از فراورده‌های لبنی وجود دارد.

1-موارد استفاده ی ال کارنیتین : در افرادی که بطور ژنتیکی این ماده رو کم دارند،افراد مبتلا به صرع که والپروات مصرف می کنند،افراد تحت درمان همودیالیز ،بعنوان مکمل غذایی در گیاهخواران و در نوزادان کم وزن یا نارس،نارسایی احتقانی قلب،پادرد ناشی از اختلال در خونرسانی،کلسترول بالا،بعضی افراد هم دراین موارد مصرف می کنند: اختلالات عضله ناشی از مصرف داروهای ایدز،ناباروری در مردان،آنورکسیا یا بی اشتهایی عصبی،سندرم خستگی مزمن،دیابت،تیرویید بیش فعال ، بیش فعالی ، و برای افزایش کارایی و استقامت ورزشکاران قهرمانی.

2-مصرفش ایمن هست (بعبارتی خطر جدی تهدیدتون نمیکنه). در بارداری و شیردهی بعلت کافی نبودن مطالعات ،نباید مصرف بشه.البته اینو بگم که در مطالعات مصرف مقدار اندک در شیردهی،عارضه ای در نوزاد نداشته.

3-مصرف ال کارنیتین در کم کاری تیرویید ممکنه علایم کمکاری رو بدتر کنه.

4-احتمال تشنج را در افرادی که قبلا سابقه ی تشنج داشته اند بیشتر می کنه

5-تداخلات دارویی:

یک :مصرف کارنیتین همراه با اسنوکومارول یا سینتروم که یک ضد انعقاد هست منجر به افزایش اثر اسنوکومارول و احتمال خونریزی می شه لذا دوز مصرقی اسنوکومارول باید تغییر کنه ،

دو: تداخل با هورمونهای تیروییدی و کاهش اثربخشی آنا

سه: افزایش اثربخشی وارفارین و افزایش احتمال خونریزی

اماااا خلاصه ی کلام

6- کارنیتین به لحاظ دسته بندی مکمل های ورزشی توسط کمیته ورزش استرالیا جز دسته Bقرار می گیره یعنی برای برسی اثربخشی این دسته از مکمل هانیاز به مطالعات بیشتری هست اگرچه بیشتر مطالعات تجویز این دسته از مکمل ها را تایید می کنن.بر خلاف تصور عموم ،مطالعات اثرات مثبت چشمگیری در استفاده از کارنیتین نشان نداده اند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

تلفن تماس با مطب

مطب پیروزی : 33328973-021 مطب شریعتی : 22889139-021

گرفتن وقت اینترنتی

Info@atieghafouri.com

آدرس 1

خیابان پیروزی، روبروی بیمارستان فجر ، پلاک 640 ، طبقه 4 ، واحد 9

آدرس 2

شریعتی ، روبروی دولت ، کوچه امامزاده ، ساختمان پزشکان سبز ۲ ، جنب داروخانه